Különleges lehetőséget kapnak a Vincent van Gogh rajongók, most ismét úgy láthatják a látványos festménysorozatot, ahogy soha korábban. A film a híres arles-i Napraforgók közül ötöt is bemutat – londoni, philadelphiai, tokiói, müncheni és amszterdami közgyűjtemények kincseiből válogatva.

Vincent van Gogh napraforgói legismertebb munkái közé tartoznak, sőt, a művészettörténet legreprezentatívabb képei közé soroljuk őket. Az amszterdami Van Gogh Múzeum egy óriási, új kérdéseket feszegető kiállítást hívott életre, melynek központi eleme van Gogh öt, közgyűjteményben őrzött, vázában álló napraforgókat ábrázoló képe volt. A tárlat kapuját kizárólag az Exhibition on Screen stábja előtt nyitották meg.

A napraforgók ugyan azonnal felismerhetők, de dokumentumfilm igyekszik nem felszínes maradni, és felderíteni sok-sok kérdésre a választ e művekkel kapcsolatban. Például honnan a témaválasztás? Miért éppen ezen egzotikus, hosszú szárú, aranyló fejű növényeket választotta van Gogh? Mikor érkezett a virág Európába? Hogyan viszonyultak hozzá a van Goghot megelőző festőnemzedékek? Milyen üzenetet hordoznak e sorozat képei? Miben térnek el egymástól? Mire jöttek rá azok a tudósok, akik behatóan tanulmányozták e munkákat? Mindezen kérdések megválaszolásra kerülnek ebben az érdekfeszítő dokumentumfilmben, melynek segítségével bejárjuk Amszterdamot, Tokiót, Philadelphiát, Londont és Münchent is, hogy soha nem látott részleteket villanjanak meg mind az öt munkából. Mind az öt kép egyedülálló, saját keletkezéstörténettel bír; hiszen ne felejtsük el, a művészettörténet egyik legélettelibb időszakában keletkeztek! Mind az öt festmény olyan veszélyeztetett állapotban van, hogy valószínűleg sosem állítják ki őket így, együtt. Így csak dokumentumfilm teremti meg a lehetőséget a virtuális tárlatvezetésre, méghozzá óriás vásznon!