A premontrei kanonokrendet 1121-ben, kilencszáz éve alapította Szent Norbert. A rend tagjai szinte az alapítás óta jelen vannak Magyarországon is. A premontreiek az elmúlt évszázadokban részesei és alakítói voltak a magyar társadalomnak, vallási életnek, művészetnek és tudománynak is. Az évforduló alkalmából a Magyar Premontrei Cirkária és a Magyar Nemzeti Múzeum 2021. május 28. – szeptember 15. között megrendezésre kerülő közös kiállításon mutatja be a rend történetét.

A premontrei kanonokok lelkiségét a szemlélődés és az emberek szolgálata együttesen határozza meg. Az ő életformájuk a vita mixta (vegyes élet). Kolostorba vonulnak, hogy szigorú szabályok között éljék le életüket, de ezzel párhuzamosan lelkipásztorkodnak és a 19. század elejétől tanítanak is. A “Premontreiek 900. A 900 éves premontrei rend története Magyarországon” című kiállítást a vita mixta két egysége, a vita contemplativa és a vita activa osztja ketté.

A kiállítás első három része a rend történetének szemlélődő, istenkereső vetületét mutatja be. Az első szekcióból a rendalapító hívása és a premontrei rend hivatása ismerhető meg. A második szekció a kolostorok belső életét és a szerzetesi élet rendjét eleveníti meg. A harmadik szekció pedig a rend gazdag építészeti örökségére, a rendházakra és templomokra hívja fel a figyelmet.

A kiállítás második felében az aktív élet premontrei aspektusai állnak a középpontban. Ebben a szekcióban a szerzetesek kilépnek a kolostorok falai közül és a társadalom hasznát keresik: Isten igéjét közvetítik, részt vesznek a fiatalok oktatásában, illetve tudósként vagy művészként a társadalom szolgálatában állnak.A kiállításon elsődlegesen a Gödöllői Premontrei Apátság és Levéltár, a Csornai Premontrei Apátság és Levéltár, a Premontrei Női Kanonokrend Zsámbéki rendháza, valamint több premontrei kötődésű gimnázium gyűjteményéből származó, korábban kiállításon még soha nem látott alkotáson, liturgikus tárgyakon, dokumentumokon, valamint fotográfiákon keresztül mutatjuk be a premontrei rend szerteágazó szellemi és kulturális örökségét. A bemutatott tárgyakhoz mikrotörténeti fókuszú leírásokat készítettünk, amelyeken keresztül a látogatók megismerhetik az egyes művek, dokumentumok történetét és jelentőségét is.

A kiállítás 2021. május 28. és szeptember 15. között tekinthető meg a Magyar Nemzeti Múzeumban, minden esetben a koronavírus-járvány megfékezése érdekében meghozott, hatályos szabályoknak megfelelően. A kiállítás virtuális formában is bejárható a Magyar Nemzeti Múzeum weboldalán. A tárlathoz, valamint a jubileumi évhez kapcsolódó további programokról a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Premontrei Cirkária weboldalain tudhatnak meg többet az érdeklődők: www.mnm.hu és www.premontreiek.hu.