37. alkalommal hajthattuk meg fejünket a tánc és a táncosok előtt április 29-én, a “balett Shakespearejének” tartott Jean-Georges Noverre születésnapján. A fiatal pályakezdők, az érett táncosok, a táncpedagógusok, az alkotók és a legendák elismeréséül szolgáló szakmai díjak átadásával egybekötött nagyszabású gálaműsorral ünnepelte a Magyar Táncművészek Szövetsége és a Nemzeti Táncszínház a Tánc Világnapját.

Az idei gálaest közreműködői a tradícióknak megfelelően ezúttal is a tavalyi év díjazottjai voltak, többek között a Bozsik Yvette Társulat, a Duna Művészegyüttes, a Győri Balett, a Magyar Állami Népi Együttes, a Magyar Nemzeti Balett, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes, a Miskolci Balett, a Pécsi Balett és a Szegedi Kortárs Balett. A Gálaestet minden évben a táncművészet egy kiválósága rendezi, idén Bozsik Yvette – Kossuth-díjas, Érdemes Művész, táncművész, koreográfus, a Bozsik Yvette Társulat művészeti vezetője kapta meg ezt a megtisztelő feladatot.

Az idei év jelentős változásokat hozott a Táncszínház életében, hiszen a Millenáris Parkban, a volt GANZ művek egykori ipari csarnokából kialakított épületet kifejezetten táncelőadásokra tervezte Zoboki Gábor és csapata. Az új épületben változatos műfajú előadások, nagytermi táncszínházi produkciók, valamint kistermi bensőségesebb hangulatú, vagy vagányabb előadások várják a tánc szerelmeseit.

A Gálaest keretében került sor a Magyar Táncművészek Szövetsége 2019. évi szakmai díjainak az átadására is.

AZ ÉVAD LEGJOBB VÉGZŐS NÖVENDÉKE – DÍJ:
Balett: Radic Diana – egyetemi hallgató, Magyar Táncművészeti Egyetem
Táncművész szakirány BA klasszikus balett specializáció
Modern: Szendrői Bence, a Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakgimnázium
Táncművészeti tagozatának végzős növendéke

AZ ÉVED LEGJOBB PÁLYAKEZDŐ TÁNCMŰVÉSZE – DÍJ:
Balett: Lee Yourim – balettművész, tánckari tag Magyar Nemzeti Balett
Modern: Jurák Bettina – táncművész, Badora Társulat, Kecskemét City Balett
Néptánc: Opiczer Márton – néptáncművész, tánckari tag, Magyar Állami Népi Együttes
Színházi táncos: Rovó Virág – táncművész, GG Tánc Eger

AZ ÉVAD LEGJOBB FÉRFI TÁNCMŰVÉSZE – DÍJ:
Balett: Balázsi Gergő Ármin – balettművész, első magántáncos Magyar Nemzeti Balett
Modern: Matola Dávid – táncművész, magántáncos, Pécsi Balett
Néptánc: Szabó Tamás – néptáncművész, tánckari tag, Duna Művészegyüttes
Színházi táncos: Dragos Dániel – táncművész, magántáncos, Vodafone ösztöndíjas (2017/18), Miskolci Balett

AZ ÉVAD LEGJOBB NŐI TÁNCMŰVÉSZE – DÍJ:
Balett: Melnik Tatjana – balettművész, első magántáncos, Magyar Nemzeti Balett
Modern: Gyurmánczi Diána – Harangozó Gyula-díjas balettművész,első magántáncos, Győri Balett
Modern: Takács Zsófia – Imre Zoltán-díjas táncművész, Szegedi Kortárs Balett
Néptánc: Paput Júlia – néptáncművész, táncos szólista, Magyar Nemzeti Táncegyüttes
Színházi táncos: Pirók Zsófia Dorottya – táncművész, koreográfus,
Az évad legjobb pályakezdő táncművésze díj (2016) a FlamenCorazónArte Táncszínház művészeti vezetője

AZ ÉVAD LEGJOBB ALKOTÓJA – DÍJ:
Mihályi Gábor – Érdemes Művész, Harangozó Gyula-, Sipos Orbán-, és Seregi László-díjas néptáncművész, koreográfus, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja a Magyar Állami Népi Együttes együttes vezetője
Sághy Alexandra – táncművész, koreográfus, Budapest Táncszínház művészeti vezetője

A TÁNCMŰVÉSZETÉRT – DÍJ:
Uhrik Dóra – Kossuth-díjas, Liszt Ferenc-díjas, Érdemes Művész, táncművész, balett-mester, a Pécsi Balett ügyvezetője
Reich Margit – főiskolai docens, Magyar Táncművészeti Egyetem

A TÁNCOKTATÁSÉRT – DÍJ:
Eva Hotova – balettművész, balettmester, a Győri Tánc- és Képzőművészeti Általános Iskola, Szakgimnázium és Kollégium Táncművészeti Tagozatának vezetője

A TÁNCTUDOMÁNYÉRT – DÍJ:
Prof. Dr. Németh András – egyetemi tanár, ELTE Emlékérem, ELTE Sapere Aude-díj, Magyar Felsőoktatásért Emlékérem, Kiss Árpád-díj, ELTE Pro Universitate, Magyar Táncművészeti Egyetem

ÉLETMŰ – DÍJ:
Koren Tamás – Horváth Margit-, és Lőrinc György-díjas balettművész, balettmester, a Magyar Táncművészeti Egyetem Professor Emeritusa, a Magyar Állami Operaház nyugalmazott címzetes magántáncosa, gyakorlat-, és próbavezető balettmestere

POSZTUMUSZ ÉLETMŰ – DÍJ:
Falvay Károly – néptáncművész, koreográfus, szakíró
Fenyves Márk – mozdulatművész, orkesztész, vizuális művész, koreográfus, pedagógus, kutató, szervező, látványtervező
Mozsonyi Albert – táncművész, balettmester, koreográfus

AZ IMRE ZOLTÁN ALAPÍTVÁNY DÍJA:
IMRE ZOLTÁN-DÍJ:
Dr. Lőrinc Katalin – Harangozó-díjas táncművész, koreográfus, egyetemi tanár
AZ IFJ. NAGY ZOLTÁN ALAPÍTVÁNY:
A NAGY Alakításért hallgató díj:
Nagy Franciska Eszter, a Magyar Táncművészeti Egyetem Táncművész szakirány BA Klasszikus balett specializáció VIII. évfolyamos hallgatója
A NAGY Alakításért díj:
Felméry Lili – Harangozó Gyula-díjas és Junior Príma-díjas balettművész, a 2015/16-os évad Étoile-ja, a Magyar Nemzeti Balett magántáncosa

Fotó: Várady Nikolett