2024. szeptember 4-8. között hazánk kiemelkedő lovas központjára figyelt a lovas világ. A négyesfogatot a fogattípusok királynőjeként tartják számon, a legelegánsabb és a legtöbb tudást igénylő versenyszám. Hazánkban 14 ország 43 lovas fogata mérte össze tudását egy színvonalas, nagyszabású négynapos rendezvény során.
A fogathajtás klasszikus magyar műfaj – mindig is nagyszerű magyar fogatok, hajtók és fogatlovak léteztek – amióta, mint sport és versenyszám is létezik, a magyarok természetesen világviszonylatban a legjobbak közé tartoznak. Pontosan 40 évvel ezelőtt – 1984-ben – szintén a lipicai ló otthonában, Szilvásváradon rendezték meg a Négyesfogathajtó Világbajnokságot, akkor csodálatra méltó teljesítménnyel elhoztuk az arany-, az ezüst- és a bronzérmet is, és így nem meglepő módon összesített eredménnyel csapatban is a magyarok állhattak a dobogó legmagasabb fokára. Erre visszaemlékezve a magyar szívek megdobbannak, a testünkben a büszkeség ősi érzése árad szét és ennek örökségét képviselte idén szeptemberben az a kilenc magyar fogat is, amelyek kvalifikálták magukat a 2024-es vb-re és versenybe szállhattak a győzelemért.
A lovas világban ismert és elismert hajtókkal rendelkezünk. Többek között a magyar csapat tagja a csapatvilágbajnok Dobrovitz József „Dobró”, fia, a szintén kétszeres csapatvilágbajnok, ifj. Dobrovitz József „Kisdobró”, és a kilencszeres világbajnok Lázár Zoltán, aki 11 évesen segédhajtóként már szerepelt 1984-ben az akkori szilvásváradi vb-n.Az ingyenes szerdai megnyitó főszereplői a 40 évvel ezelőtti vb győztes hajtói voltak – az akkori aranyérmes Juhász László a későbbi maratonhajtáson előfutóként – versenyen kívül – hajtóként is bemutatkozott. Ezután huszárfelvezetéssel a különböző országok mutatkoztak be, majd beszédet mondott Magyarország honvédelmi miniszterelnöke, Szalay-Bobrovnitzky Kristóf, a szakma oldaláról a Magyar Lovassportszövetség elnöke, Lázár Vilmos és a Nemzetközi Lovasszövetség (FEI) Fogathajtó Szakágának elnöke, Joaquin Medina Garcia. Később a show részeként különböző lovas bemutatókat is láthattunk, közös produkcióban tartott huszárbemutatót a Nemzeti Lovas Díszegység, a Gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály, valamint bemutatkoztak a Szilvásváradi Ménesgazdaság díjlovasai is.
Az első két versenynapon, csütörtökön és pénteken a díjhajtásra került sor, ahol a bírók a fogatok elegáns megjelenését és a végrehajtott feladatok pontosságát díjazták. A versenyszám eleganciát és harmóniát sugallva gyönyörködteti a szemet. Bár a bírálati szempontok alapján ebben a versenyszámban a legalkalmasabb lófajta a holland sportló, néhány fogat hagyományosan saját nemzete lófajtájával képviselte hazáját, így természetesen a magyar fogatok között is feltűntek az őshonos magyar fajták, a nóniusz és hazai pályán versenyző lipicai.
Péntek este számos nézőt vonzott az ingyenes Hungarikum Lovas Gála, amely változatos lovas bemutatókkal szórakoztatta a nézőket. Először egy római quadriga kocsiversenyen szurkolhattunk, majd különböző fogattípusokat ismerhettünk meg, a lovasvilág nagyjainak felvonultatásával. Ezután a csikósbemutató következett, amikor mindenki izgulhatott a vakmerő pusztaötös, majd pusztatízes „fogatot” hajtó csikós legényekért. Később a Nemzeti Lovas Díszegység káprázatos 32 lovast számláló karusszelt mutatott be, a Gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály pedig a magasiskolai lovaglás rejtelmeibe adott betekintést. Kikapcsolódásként egy lovaspóló meccsen izgulhattunk, majd ismét a fogatoké lett a főszerep, hiszen a történelmi fogatbemutató után a jelenkor nagyjait ünnepelte az aréna.
Másnap – szombaton – a maratonhajtáson lovaik erőnlétét és ügyességét mérhették össze a hajtók, a leglátványosabb versenyszám megtekintéséhez a közeli Szalajka-völgybe kellett ellátogatniuk a nézőknek. Kifejezetten sokan látogattak ki a völgybe, a napsütéses meleg időben kellemes fesztiválhangulat alakult ki, a magyar hajtók pedig szeretetteljes, de azért erőteljes szurkolás alatt versenyezhettek.
A speciális terepkocsik elé befogott fogatoknak nyolc, színvonalas díszítésekkel ellátott akadálypályát kellett teljesíteniük, melyek között két látványos vizes akadály is szerepelt.
Az utolsó versenynapon – vasárnap – ismét a Lipicai Lovasközpont arénájába tértek vissza a fogatok. Az ügyességet tesztelő akadályhajtás versenyszáma során a fogatoknak bóják között kellett a legpontosabban és a legrövidebb idő alatt áthajtaniuk. A három versenyszám, a díjhajtás, a maratonhajtás és az akadályhajtás összesített pontszáma adta ki a végső eredményt, így az akadályhajtás során már a világbajnoki cím elnyeréséért izgulhattak a nézők.
Végül az esélyes többszörös világbajnok, az ausztrál Boyd Axell állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. Az ezüstérmes az Európa-bajnok holland Bram Chardon lett, a bronzérmet pedig az amerikai Chester Weber kapta. A magyarok közül a legeredményesebb versenyző, Dobrovitz József 13-dik lett. Az összesített csapateredmények közül a holland csapat bizonyult a legjobbnak, a magyar csapat a ötödik helyen végzett. A díjátadó gála során a nyerteseket a herendi porcelánmanufaktúra serlegeivel jutalmazták.
Szilvásvárad nagyszerű rendezvényközpont, a nagy befogadóképességű aréna köré szép számmal épült ki számos vendéglátóhely, a lángosostól és a kürtöskalácsostól kezdve a legszínvonalasabb éttermekig, ahol még a helyi pisztráng specialitásokat is megkóstolhatja az idelátogató vendég. A háttérben magasló Bükk hegység szépséges természeti környezetet nyújt, népszerű kirándulóhelyszín, így akkor is megéri ide ellátogatni, ha éppen semmilyen konkrét rendezvény nincs. Bár az utóbbi időben ez nem túl gyakori, hiszen Szilvásvárad a lovas és nem lovas közönség nagy örömére nemsokára újabb nagyszabású rendezvény, a Nemzeti Vágta helyszínéül szolgál majd. Az időpont október 3-6., ezen a hosszú hétvégén a sebességé lesz a főszerep, de természetesen lesznek izgalmas lovas bemutatók is, és a vendéglátóhelyek is készülnek. Akit bővebben érdekel a program, az alábbi elérhetőségeken megtalálja a részleteket: vagta.hu weboldalon.
Tölgyesi Zita